Finanse
Finanse

Co to leasing?


Leasing to w największym skrócie umowa pomiędzy instytucją finansującą - leasingodawcą,  a korzystającym - leasingobiorcą, która przewiduje, iż w zamian za ustaloną opłatę (opłata wstępna, rata leasingowa, wartość końcowa), leasingobiorca otrzymuje prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, przez ustalony w umowie leasingowej czas. W prawie polskim umowę leasingu reguluje Kodeks cywilny, przejdźmy zatem do definicji legalnej umowy leasingu, tłumacząc ją „z naszego na prawniczy”, artykuł 7091brzmi:

„Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.”

Kolejnym, istotnym warunkiem, skuteczności zawarcia umowy, jest zawarcie jej na piśmie. Umowy niezawarte w formie pisemnej są zatem nieważne. Jak możemy przeczytać w artykule 7092:

„Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.”

W czasach pandemii instytucje finansowe zaczęły rozważać i lobbować, za możliwością podpisywania umów przy pomocy podpisu elektronicznego. Jednak zdecydowana większość z nich pozostała przy tradycyjnej, papierowej formie podpisu. Instytucje, z którymi współpracujemy korzystają zazwyczaj z obu sposobów. O tym jak zostanie podpisana Twoja umowa możesz zdecydować po rozmowie z naszym konsultantem, który powie Ci, czy jest możliwość zdalnego podpisu.

Podsumowując, umowa leasingu (koniecznie zawarta w formie pisemnej), zobowiązuje finansującego do nabycia i udostępnienia korzystającemu przedmiotu leasingu, w zamian za co, korzystający zwróci finansującemu całość wartości przedmiotu i dopłacają za koszt finansowania.

W kolejnych artykułach poruszone zostaną między innymi takie temat jak: rodzaje leasingów- operacyjny, czy finansowy, WIBOR- czyli na czym opiera się oprocentowanie i czy może ulec zmianie w czasie umowy.